İçeriğe geç

Odanın Kapısını Kilitlemek Zorunda Kalacağınız En İyi Korku Filmleri


En iyi korku filmleri
sıralamasını öğrenmek için doğru yerdesiniz. Film sevenlerin bazen istedikleri filmleri bulmakta zorluk çektiğinin farkındayız. Her izleyicinin beğendiği bir film türü mutlaka vardır. Korku filmi sevenlerin de doğal olarak aradığı filmin en iyi korku filmleri olmasıdır. Google da acaba en iyi korku filmi listesi var mıdır? şeklindeki sorularınızı duyar gibi olduk. Bunun sonucunda rüşt’ünü ispatlamış olan siteye güvenerek sizler için en iyi korku filmi imdb sıralaması hazırladık. Elbetteki bu listeyi hazırlarken seyirciyi de es geçemezdik. Seyircilerinde beğendiği, içerisinde bolca gerilimin olan en iyi korku filmleri listesi oluşturduk. Hemen aklınıza şu soru gelmiş olabilir. Tamam ama, ben son çıkan korku filmlerinden izlemek isterim! en iyi korku filmi 2019 yılında çıkmadığını kabul etmemiz gerek. En iyi korku filmleri 2018 yılında çıkmamış olabilir. Hatta ve hatta dünyadaki en iyi korku filmlerinin 2017 yılında da çıkmamış olabilir. Belkide milenyumdan önce çıkmıştır. Bizlerde sizin için bu konuda bir şeyler yapmak istedik vekorku filmleri sitesi olmaya karar verdik. Aşağıdaki sıralamada ağrılıklı olarak yabancı yapım filmler olarak karşınıza çıkacaktır. Korku filmleri imdb sıralamasını öğrenmek için en iyi iyi korku filmleri sitesini ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

1. BLAİR CADISI – BLAİR WİTCH – 1999 – İMBD: 6.4

Blair Cadısı (dünyanın en iyi korku filmleri listesi)
(dünyanın en iyi korku filmleri listesi)

En iyi korku filmleri listemize 1999 yapımı film ile devam ediyoruz. Filmin orjinal adı the blair witch project. Bir saat 18 dakikalık bu film abd yapımı ve korku filmlerinin ortalama uzunluğundadır.

Üç kişilik belgesel takımı Maryland sınırına yakın Black Hills Ormanları’ndaki bir efsane olayı araştırmak için yola çıkarlar. İlerleyen her saniye, bu efsanenin bir yalandan ibaret olmadığını anlayacaklardır. Bunu anladıklarında ise iş işten geçmiş ormanın en derinlerinde çoktan kaybolmuş olacaklardır.

Klasik bir konuya sahip bu filmde 3 arkadaş bir ormanda araştırmaya yapmaya gider. Merak ettikleri konu ise söylentiye göre ormanda bir cadının var olduğudur. Öğrenmek istedikleri bu efsane mi gerçek değil mi derken kendilerini ormanın derinliklerinde bulurlar ve bütün olaylar sonrasında başlar.

Daniel Myrick, Eduardo Sánchez ikisinin kısa sürede salt beğeni mertebesine ulaşan filmleri günümüzde aşırı bir popüler olan ‘found footage’ filmler furyasının da fitilini ateşlemişti.

2. ŞEYTAN – THE EXORCIST – 1973 – İMDB: 8.0

Şeytan (en iyi korku filmi listesi)
(en iyi korku filmi listesi)

En iyi korku filmleri arasında gösterilen bir diğer film de Şeytan nam-ı değer The Exorcist. Filmin yönetmenliği William Friedkin üstenmiş. Film 1973 yılında Amerika Birleşik Devletler tarafından yapılmıştır.

Korku ve gerilim tadındaki bu film bir romandan uyarlanmıştır. Kızının rahatsızlandığı gören baba onu hastaneye götürüp bir takım tetkikler yaptırmıştır. Fakat tahlil sonuçlarından kötü bir sonuç çıkmamıştır.

Kızını takip eden baba onun garip davranışlar içerisinde olduğunu ve sürekli sanrı ve titremelerinin olduğunu gözlemlemiştir. Bu durum karşısında çaresiz kalan baba onu bir psikolog olan papaza götürmüştür.

Papaz bu durumunu tespit edip kızın içerisinde şeytan kaçtığını ailesine söyler ve aile bu durumdan kurtulmaya çalışır.Korku-gerilim sinemasının önemli öncül filmlerinden biri olan ‘Şeytan’ William Peter Blatty’nin aynı adı taşıyan romanından uyarlanmıştır.

3. ALTINCI HİS – THE SİXTH SENSE – 1999 – İMDB: 8.1

(en korkunç filmler)
(en korkunç filmler)

En iyi korku filmleri listesindeki bu filmde ruhları ile iletişim kuran bir çocuk, bulaşıkları kesilmiş bir çocuk psikoloğunun yardımını istiyor.

Mesleğini icra etmeyen bir psikolog, on ölümle burun buruna getiren kazanın henüz etkilerini üzerinden atamamıştır. Mesleğine geri dönen Cole küçük bir çocuğun danışmanlığını yapıyor. Çocuğun sahip olduğu bir sır mevcuttur. Bu sırrını doktor ile paylaştığında her ikisininde hayatı alt üst olacaktır.

‘Unbreakable’, ‘Signs’ ve ‘The Village’ gibi türlerden sıyrılıp dikkat çeken filmlere imza atan, genellikle de eleştirmenlerden tartışmalarla karşılanan filmlerin yönetmeni olan M. Night Shyamalan’ın belki de en önemli yapıtı olan Altıncı His, korku-gerilim türünün en kült örneklerinden biridir

4. CİNNET – THE SHİNİNG – 1980 – İMDB: 8.4

(en iyi korku filmleri listesi)
(en iyi korku filmleri listesi)

En iyi korku filmleri arasında gösterilen cinnet filmi 1980 yılı ingiltere-abd ortak yapımı bir filmdir. Yönetmenliğini Stanley Kubrick’in yaptığı bu filmde bütün olaylar ailenin bir otele gitmesiyle başlar.

Bu aile, uğursuz bir varlığın babayı şiddete maruz bıraktığı kış için izole bir otele gider, garip oğlu ise hem geçmişten hem de gelecekten korkunç bir sınama ile karşı karşıya kalır.

Meta fiziksel olayların epeyce nüksettiği bu filmde ailenin küçük oğlu otel odasında doğa üstü şeyler görmeye başlar. Ailesini buna inandırmaya çalışırken olaylar cereyan etmeye başlamıştır.

5. KUZULARIN SESSİZLİĞİ – 1991 – İMDB: 8.6

(en iyi korku filmi)
(en iyi korku filmi)

Genç bir FBI öğrencisi, kurbanlarını soyan bir deli olan başka bir seri katili yakalamaya, yardım etmek için hapsolmuş ve manipülatif bir yamyam katilinin yardımını almalıdır.Paragraf

En iyi korku filmleri listesindeki bu film çıktığı yılda 7 adalga Oscar‘a aday gösterilmiş ve senaryo bazında da en iyi film senaryosu ödülünü almıştır.
Yeni mezun çaylak bir FBI ajanı kurbanlarının derisini yüzen bir katilin peşine düşmektedir. Katili arar iken o zamanlar popüler olan Doktor Hannibal Lecter ile karşılaşır ve serüven başlamış olur.

6. CEHENNEME BİR ADIM – 2005 – İMDB: 7.2

Eşi, Çocuğu ve arkadaşlarıyla beraber tatile giden genç ve güzel bir kadın korkunç bir kaza görür. Uzun süre bunu aklından çıkaramaz. Ardından bir yıl geçtikten sonra güzel kız, arkadaşları ile birlikte geziye çıkar. Mağaranın çıkışına bir kaya düşer ve orada mahsur kalırlar. Mağaracı keşif gezisi korkunç bir şekilde yanlış gidiyor, kaşifler tuzağa düşürülmüş ve sonunda garip bir avcı cinsi tarafından takip ediliyor.

Mağarada yaşayan canavarlar hakkındaki öyküsüne inanmayı reddeden, korkunç bir şekilde yanlış giden bir keşiften kurtulan tek kişi, yetkilileri bir şeylerin beklediği mağaralara geri götürmek zorunda kalıyor.

7. AV – PREDATOR – 1987 – İMBD: 7.8

Dutch ve komando arkadaşları özel bir göreve gönderilirler. Orada esir kalan birini kurtarmak için mücadele etmektedirler. Görev başarılı olur fakat dönmek istediklerinde onları ilginç bir yaratık bekliyor olacaktır.

Bir başka deyişle Orta Amerika’daki bir ormanda görev yapan komando ekibi kendilerini dünya dışı bir savaşçı tarafından avlanır. Devam filmi de vardır. Klasiklerden bir tanesini oluşturduğu kanaatindeyim. Bu filmi izledikten sonra mutlaka diğerlerini de izlemek isteyeceksiniz.

Tek Yorum

  1. Utku

    Elinize sağlık çok güzel olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir